دریا اورس سفیر ترکیه عنوان کرد:
گروه: اقتصادی
تاریخ: ۲۲:۰۱ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
فشارهای منطقه‌ای مشترک سرآغاز خوبی برای روابط حسنه ایران و ترکیه است

گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، دریا اورس امروز با سفر به ارومیه در دیدارهای جداگانه‌ای با محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی، محمد حضرت پور شهردار ارومیه و حسن انتظار رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه بر عزم راسخ کشور ترکیه برای افزایش مبادلات اقتصادی و فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد و خواستار استفاده از […]

گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، دریا اورس امروز با سفر به ارومیه در دیدارهای جداگانه‌ای با محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی، محمد حضرت پور شهردار ارومیه و حسن انتظار رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه بر عزم راسخ کشور ترکیه برای افزایش مبادلات اقتصادی و فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد و خواستار استفاده از ظرفیت شهرهای مرزی استان آذربایجان غربی برای تحقق این مهم شد.

، دریا اورس در دیدار با استاندار آذربایجان غربی با ابراز خوشحالی از حضور در شهر زیبای ارومیه اظهار داشت: خوشبختانه همکاری تنگاتنگ استانداری آذربایجان غربی با سرکنسولگری ترکیه در ارومیه  و از این بابت از مسئولان این استان صمیمانه قدردانی می‌کنیم.

وی گفت: سرکنسولگری ترکیه در شهر ارومیه جزء قدیمی‌ترین نمایندگی‌های ترکیه به شمار می‌رود و قدمتش به بیش از ۱۵۰ سال می‌رسد.

اورس افزود: قرن‌هاست که ملت‌های ایران و ترکیه با مسالمت در کنار هم زندگی می‌کنند و این رابطه می‌تواند الگوی بسیاری از ملت‌های دیگر جهان باشد.

سفیر ترکیه در جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر اهمیت حفظ تعاملات گسترده دو کشور در حوزه‌های گوناگون اظهار داشت: ما خواهان ارتقای روزافزون مراودات اقتصادی با ایران هستیم و همه تلاش خود را در این راستا به کار می‌گیریم.

منافع مشترک ایران و ترکیه از بهبود شرایط اقتصادی و امنیتی منطقه

وی در دیدار با شهردار ارومیه نیز اظهار داشت: بهبود شرایط اقتصادی و امنیتی در منطقه به نفع دو کشور ایران و ترکیه است و در این راستا باید همکاری‌های دوجانبه شکل گیرد.

به گفته سفیر ترکیه در ایران، ارومیه به دلیل برخورداری از مرز مشترک با ترکیه اهمیت و جایگاه بسیار بالایی برای این کشور دارد و با توجه به روابط بسیار خوب بین ایران و ترکیه گسترش هر چه بیشتر روابط بین شهرهای این دو کشور در دستور کار دستگاه دیپلماسی ترکیه قرار دارد.

اورس گفت: ما در کنار یکدیگر کارهای بسیار خوبی را می‌توانیم به سرانجام برسانیم و امیدواریم که روابط بین شهرداری‌های ۲ کشور خارج از مسائل سیاسی و دیپلماتیک گسترش یابد.

وی تصریح کرد: باید توانمندی‌های ارومیه در ترکیه معرفی شود و تبلیغ‌هایی از گنجینه‌های تاریخی و گردشگری ارومیه در شهرهای ترکیه و به ویژه شهرهای مرزی صورت گیرد و در کنار آن، تبلیغ شهرهای ترکیه در ارومیه نیز انجام گیرد.

سفیر ترکیه در ایران ابراز امیدواری کرد این دیدار با توجه به اینکه ترکیه و ایران تحت فشارهای منطقه‌ای و بین‌المللی هستند، سرآغاز خوبی برای روابط حسنه شهرهای مرزی ۲ کشور باشد.

تسهیل صادرات میوه و محصولات کشاورزی به ترکیه

محمد حضرت پور شهردار ارومیه نیز در دیدار ضمن تقدیر از مواضع ترکیه در حمایت از کشورمان به‌ویژه موضع این کشور در محکومیت حرکت اخیر ترامپ در تروریست خواندن سپاه گفت: کشور دوست و برادر ترکیه و برادران ترک ما همیشه نشان داده‌اند که همواره در کنار ملت ایران و دولت جمهوری اسلامی هستند و در این میان شهرداری ارومیه خارج از عرف دیپلماتیک و سیاسی، خواهان تسریع در صادرات میوه و محصولات کشاورزی به ترکیه و کشورهای اروپایی است.

محمد حضرت پور افزود: برای ارتباط نزدیک بین مردم دو کشور و آشنایی با فرهنگ‌های یکدیگر که تأثیر بسزایی در توسعه شهرهای مرزی دارد امیدواریم همایش‌ها و جشنواره‌های مشترک بین ارومیه و شهرهای ترکیه برگزار شود.

سفیر ترکیه در ایران در دیدار رئیس اتاق بازرگانی ارومیه و فعالان اقتصادی آذربایجان غربی نیز اظهار داشت: ایران و ترکیه دو کشور دوست و برادر هستند که اشتراکات فرهنگی و اقتصادی دیرینه دارند و در سایه آنها می‌توان زمینه توسعه مراودات اقتصادی را فراهم کرد و طی چهار سال آینده بهبود شرایط و رفع دغدغه‌های موجود را شاهد خواهیم بود.

ضرورت حل مشکلات مرزی و بهبود وضعیت انتقال پول از ترکیه

در این دیدار رضا حسینی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی نیز با بیان اینکه برخی کشورهای منطقه درصدد تغییر مسیر ترانزیت از ایران و ترکیه به مسیرهای دیگر شمال و جنوب هستند، اظهار داشت: باید با تأمین زیرساخت‌ها زمینه رونق ترانزیت در مسیر قدیمی جاده ابریشم به ویژه در ایران و ترکیه را فراهم کنیم و حل مشکلات مرزی، بهبود وضعیت انتقال پول به کشور، کاهش هزینه‌های صادراتی و افزایش ارتباطات بین‌المللی از جمله مواردی است که می‌تواند در توسعه روابط بین ۲ کشور اثرگذار باشد.

در این دیدار حسن انتظار رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه خواستار حل مشکلات مرزی مشترک و تسهیل رفت و آمد و تجارت تجار و بازرگانان دو کشور شد.

انتهای پیام/