گروه: اقتصادی / گمرک
تاریخ: ۱۲:۵۵ :: ۱۳۹۸/۰۲/۱۶
سهم اندک و ناچیز مبادلات تجاری پایانه مرزی سرو در استان آ.غ

به گزارش پایگاه فرهنگی و خبری سرو نیوز: شاید ارومیه تنها شهر ایران باشد که با دو کشور بزرگ و اثرگذار منطقه خاورمیانه همسایه بوده و مرز مشترک دارد. ارومیه هم با ترکیه و هم با عراق مرز مشترک دارد اما تا کنون هیچ امکانی برای استفاده از این ظرفیت مرزی مشترک ایجاد نشده تا […]

به گزارش پایگاه فرهنگی و خبری سرو نیوز: شاید ارومیه تنها شهر ایران باشد که با دو کشور بزرگ و اثرگذار منطقه خاورمیانه همسایه بوده و مرز مشترک دارد.

ارومیه هم با ترکیه و هم با عراق مرز مشترک دارد اما تا کنون هیچ امکانی برای استفاده از این ظرفیت مرزی مشترک ایجاد نشده تا به واسطه مبادلات تجاری با این دو کشور مهم منطقه رونقی در کسب وکارهای مرتبط به امورات مرزی ایجاد شود.

تنها پایانه مرزی مشترکی که در چند دهه در بین ایران و ترکیه وجود داشته پایانه مرزی سرو در ۵۵ کیلومتری ارومیه است که فعالیت‌های کوتاه مدت و هر از گاهی در آن وجود دارد و جریان پیوسته و مستمری که حکایت از وجود تبادلات مثمر ثمر مرزی در آن باشد قابل مشاهده نیست.

این در حالی است که علی القاعده بعد از مرز بازرگان در شمال آذربایجان غربی به عنوان بزرگ‌ترین پایانه مبادلات مرزی زمینی ایران می‌بایست مرز سرو دومین جایگاه را می‌داشت چون نزدیک‌ترین مرز رسمی به یک مرکز استان است.

رونق اندک مرز سرو در دهه ۶۰

در دهه ۶۰ و ۷۰ اندک رونقی در مرز سرو و به واسطه آن در شهر ارومیه به چشم می‌خورد که ناشی از مدیریت ثمر بخش دولت در مدیریت مبادلات کوچک مرزنشینان و در نتیجه آن راه‌اندازی بازارچه‌های مرزی که عمدتاً مایحتاج مصرفی دو سوی مرزنشینان در آنها عرضه می‌شد.

اختلاف قیمت کالاهای اساسی موجود در ایران و پوشاک، لوازم بهداشتی و آرایشی موجود در بازار ترکیه فرصت تهاتر زیادی برای تجار و بازرگانان دو سوی مرز ایجاد کرده بود تا در نتیجه آن هزاران نفر به کسب‌وکارهای مرزی روی آورند و به همین سبب حجم مبادلات خرد مرزنشینان دو سوی مرز نیز پیوسته افزایش یابد که البته به واسطه همین مناسبات مردمی مناسبات دیپلماتیک دو کشور در ابعاد ملی و محلی نیز افزایش چشم‌گیری یافته بود.

سهم و نقش ارومیه در رساندن مبادلات تجاری ایران و ترکیه به ۳۰ میلیارد دلار

اما اکنون که هدف‌گذاری دو کشور برای رساندن سطح مبادلات اقتصادی به ۳۰ میلیارد دلار در سال از سوی روسای جمهور دو کشور ترکیه و ایران بارها اعلام شده است معلوم نیست نقش و سهم شهر ارومیه به عنوان تنها مرکز استان هم مرز با ترکیه چیست و چقدر است.

بنا بر اعلام جعفرصادق اسکندری، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی صادرات در ۱۰ ماهه سال ۹۶ طبق آمار گمرکات به ۴۲۰ میلیون دلار رسیده بود که این صادرات به کشورهایی همچون ترکیه، عراق، افغانستان، پاکستان و کشورهای اروپایی از جمله بلغارستان، روسیه و سایر مناطق دنیا صورت گرفته بود