اختصاصی/سرو نیوز
تاریخ: ۰:۲۶ :: ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
استفاده و شناخت فرصت های مرزی تنها راه توسعه آذربایجان غربی می باشد

به گزارش پایگاه فرهنگی و خبری سرو نیوز: آذربایجان غربی با داشتن بزرگ‌ترین معبر ترانزیت زمینی ایران و چندین مرز و گمرک رسمی در کنار چندین بازارچه مرزی فرصت بی‌نظیری برای بازشناسی فرصت‌های مرزی و ایجاد شتاب در روند توسعه خود دارد که توجه روزافزون دولت را طلب می‌کند  آذربایجان غربی با داشتن ۹۶۷ کیلومتر […]

به گزارش پایگاه فرهنگی و خبری سرو نیوز:
آذربایجان غربی با داشتن بزرگ‌ترین معبر ترانزیت زمینی ایران و چندین مرز و گمرک رسمی در کنار چندین بازارچه مرزی فرصت بی‌نظیری برای بازشناسی فرصت‌های مرزی و ایجاد شتاب در روند توسعه خود دارد که توجه روزافزون دولت را طلب می‌کند 

آذربایجان غربی با داشتن ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با سه کشور و بازارچه‌های مرزی متعددی توانایی تبدیل شدن به قطب تجارت مرزی را دارد، چراکه گسترش تبادلات مرزی با کشورهای عراق، جمهوری نخجوان و خصوصاً ترکیه و به سبب آن ارتباط با اروپا زمینه پیشرفت و اشتغال آفرینی در مناطق مرزی را بیش از پیش مهیا می‌کند.

با توجه به اینکه ایجاد بازارچه‌های مرزی از جمله عوامل ایجاد کسب‌وکار جدید برای جوانان در مناطق مرزی به شمار می‌آید و بازدهی اقتصادی و اجتماعی ارزشمندی را به دنبال دارد از این رو باید توجه ویژه‌ای به مرزها شود، در جغرافیای این سرزمین تعداد ۵ پایانه مرزی وجود دارد که هر کدام از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای در مراودات بین المللی برخوردارند.

در این میان مرز کیله سردشت جنوبی‌ترین پایانه مرزی آذربایجان غربی و در مجاورت با مرزهای کشور عراق است که می‌تواند به عنوان کلید توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و اقلیم کردستان به شمار آید.

از سال ۱۳۸۲ گمرک  کیله سردشت برای تسریع در صادرات کالاهای کارخانجات و تولیدکنندگان داخلی آغاز بکار کرد این گمرک با داشتن فاصله ۲۰ کیلومتری با قلعه دیزه، اولین شهر در شمال عراق، نزدیک‌ترین گمرک بازارچه با این کشور به شمار می‌رود.

بازارچه کیله ۱۵ غرفه زیر نظر فرمانداری در حال فعالیت دارد که به صورت خرده اقدام به صادرات کالاهای مجاز می‌کنند.

توسعه مرز کیله سردشت نیازمند توجه دولت است

سال گذشته مشاور معاون ریاست جمهوری و دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه در بازدید از مرز کیله سردشت  گفته بود: ۱۸۰۰ کیلومتر مرز مشترک با عراق،‌ ۱۸ گذرگاه و فاصله بسیار کم مرزهای ایران با شهرهای عمقی عراق از مزایایی است که کشور ما در ارتباط با عراق از آن برخوردار است

حسن دانایی فر افزوده بود: سالانه به طور خالص ۲۵ درصد صادرات غیر نفتی به کشور عراق داریم اما چون ظرفیت اقتصادی ما برای صادرات بسیار بیشتر از این است این مقدار متناسب با استحقاق و ظرفیت ما نیست.

وی همچنین به آمار صادرات اشاره کرده و گفته بود: در چهار ماهه اول امسال صادرات ما به عراق ۲۲ درصد افزایش یافته است و میزان صادرات از مرز کیله سردشت نیز نسبت به مدت مشابه در سال ۹۶،  ۲۲۱ درصد رشد داشته است.

دانایی فر با اقداماتی که انجام می‌گیرد موضوع بازارچه‌ها، بحث‌کولبری و کارت‌های مرزی در منطقه ساماندهی می‌شود و اطمینان داد که افزایش صادرات از مرز کیله، وضعیت بازارچه و پیله وران در دستور کار دولت قرار می‌گیرد.

بهره‌گیری بهینه از ظرفیت‌های سردشت توسعه منطقه را در پی دارد

استاندار آذربایجان غربی نیز سال گذشته در همین ارتباط گفته بود: این موضوع در سفر اخیر معاون اول رئیس جمهور به عراق در دستور مذاکرات قرار گرفته و همچنین رئیس کمیسیون سیاست خارجه کشورمان این موضوع را در ملاقات با سفیر عراق پیگیری کرد. این موضوع همواره در دستور ملاقات مسئولان دو کشور قرار دارد تا به نتیجه برسیم.

محمدمهدی شهریاری افزوده بود: در چنین شرایط اقتصادی وظیفه مسئولان استفاده و هزینه کرد امکانات و استعدادها در بهترین وضعیت است و باید نسبت به مردم با تکریم و سعه‌صدر رفتار داشت و در این میان سردشت از پتانسیل‌های طبیعی و معنوی بسیاری نسبت به سایر شهرهای استان برخوردار است اما برخی ناهماهنگی‌ها از سوی مدیران بر عقب ماندگی این شهرستان تأثیرگذار بوده است.

استاندار آذربایچجان غربی افزوده بود: سردشت وارث تمدن‌های کهن و تاریخی و منطقه‌ای با قابلیت‌های جهانی همچون خواهرخواندگی با هیروشیمای ژاپن است که متأسفانه از ظرفیت‌ها و بُرد جهانی آن بهره‌گیری نشده است.

وابستگی معیشت مردم جنوب آذربایجان غربی به درآمدهای مرزی

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی نیز مرداد ماه سال گذشته درباره ظرفیت تجارت مرزی گفته بود: معیشت مردم منطقه به درآمدهای مرزی وابسته است و باید در برنامه‌ریزی محلی و منطقه‌ای این واقعیت  را لحاظ کنیم.

رضا حسینی افزوده بود: دنبال توسعه بعضی از مشاغل در مرز هستیم و پرداخت وام‌های کم‌بهره برای ایجاد اشتغال یکی از برنامه‌های ما در این راستا است که خوشبختانه استان آذربایجان غربی رتبه برتر کشوری را در جذب این وام‌ها دارد.

 وی بیان کرده بود: ایران از قدیم الایام به عنوان محور تجاری برای عبور کالاها استفاده شده و این موقعیت که هنوز هم وجود دارد در استان آذربایجان غربی با پنج پایانه و بازارچه مرزی برجسته‌تر از سایر نقاط است و ما دنبال تقویت زیرساخت‌های مرز کیله هستیم و باید برای انجام آن برنامه‌ریزی اساسی کرده و ساختار آن را با تمام پیش‌بینی‌های لازم طراحی کنیم. 

پروسه به رسمیت شناختن مزر کیله سردشت در دولت عراق

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی نیز در این باره می‌گوید: در پی سفر نخست وزیر عراق به ایران هیاتی متشکل از ۱۲ وزیر از سوی دولت مرکزی عراق در منطقه سلیمانیه مستقر شده‌اند که قرار است تا پنج روز آینده وضعیت مرز “کیله” سردشت را بررسی کنند. 

ولی اینک با گذشت ۵ هفته از این جلسه هنوز خبری از تصمیمات اتخاذ شده برای این مرز در رسانه‌ها به میان نیامده است.

رسول خضری می‌افزاید: قرار است موضوع به رسمیت شناختن و بین‌المللی شدن گمرک “کیله” سردشت از سوی مقامات عراقی و در راستای افزایش مبادلات ارزی بین ایران و عراق مورد بررسی قرار بگیرد.