تاریخ: ۲۱:۲۴ :: ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
نقش ۹۶۷کیلومتر مرز مشترک در توسعه روابط بین‌المللی آذربایجان غربی

به گزارش پایگاه فرهنگی و خبری سرو نیوز : آذربایجان غربی به‌عنوان تنها استانی که با سه کشور عراق،  ترکیه و جمهوری آذربایجان مرز مشترک داشته و دسترسی نزدیک به ده‌ها میلیون نفر جمعیت در شمال عراق و جمهوری آذربایجان و شرق ترکیه دارد جزء مستعدترین استانها برای راه‌اندازی انواع بازارچه مرزی مشترک شناخته می‌شود. اما تاکنون فرصت مطلوبی برای استفاده […]

به گزارش پایگاه فرهنگی و خبری سرو نیوز :
آذربایجان غربی به‌عنوان تنها استانی که با سه کشور عراق،  ترکیه و جمهوری آذربایجان مرز مشترک داشته و دسترسی نزدیک به ده‌ها میلیون نفر جمعیت در شمال عراق و جمهوری آذربایجان و شرق ترکیه دارد جزء مستعدترین استانها برای راه‌اندازی انواع بازارچه مرزی مشترک شناخته می‌شود.

اما تاکنون فرصت مطلوبی برای استفاده از این ظرفیت آذربایجان غربی با داشتن مرزهای ۹۶۷کیلومتری در توسعه ثمربخش اقتصادی اتفاق نیفتاده تا به‌واسطه مبادلات تجاری با این سه کشور مهم منطقه رونقی در کسب‌وکارهای مرتبط به امورات مرزی شهروندان ایجاد شود.

استفاده از ظرفیت مرزی استان و اخذ سهمیه‌های میزبانی رویدادهای بین‌المللی عامل برجستگی آذربایجان غربی و شکل‌گیری مرکزیت در تبادلات بین‌المللی و رونق گرفتن روابط تجاری و اقتصادی برون‌مرزی می‌شود که در این صورت دیگر کلمه محرومیت معنی خود را در این منطقه از کشور از دست می‌دهد.

اگر به ظرفیت بالقوه مناطق مرزی توجه شود می‌توان با یک برنامه‌ریزی مناسب نیازهای کشورهای همسایه را واکاوی کرد و با توجه به توانایی موجود در کشور به صادرات کالاهای مورد نیاز از طریق پایانه‌های مرزی به بازار هدف پرداخت که به شکل‌گیری تعاملات سازنده و پرسود برای استان و کشور منتهی می‌شود.

اعزام هیئت اقتصادی آذربایجان غربی به اقلیم کردستان عراق

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی در رابطه با اعزام هیئت اقتصادی و تجاری استان به اقلیم کردستان عراق در آینده‌ای نزدیک می‌گوید: در این سفر ضمن تقویت ارتباطات و تعریف پروژه‌های مشترک با سرمایه‌گذاران و فعالین اقتصادی اقلیم کردستان عراق، موانع و چالش‌های پیشِ‌روی توسعه روابط اقتصادی و تجاری نیز مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

رضا حسینی می‌افزاید: نصب دستگاه ایکس‌ری کامیونی در مرز تمرچین جهت تسریع در امور بازرسی و کنترل کامیون‌ها بسیار ضروری است که در صورت موافقت گمرک ایران از طریق سرمایه‌گذاری، مشکل تأمین دستگاه ایکس‌ری در مرز تمرچین قابل‌حل است.

منبع خبر خبرگزاری تسنیم