تاریخ: ۲۳:۴۱ :: ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
آینده ای نامعلوم در انتظار صادرات محصولات کشاورزی استان

به گزارش پایگاه فرهنگی و خبری سرو نیوز: در حال حاضر شرایط از صادرات ۶۰۰ هزار تن کالا از گمرکات آذربایجان‌غربی خبر می‌دهند و این درحالی است کشاورزان از صادر نشدن محصولات گلایه می‌کنند. برای فراهم کردن زمینه اشتغال‌زایی و توسعه اقتصادی استان باید با کشور‌های همسایه به‌ ویژه کشورهای همسایه آذربایجان‌غربی مبادلات اقتصادی داشته […]

به گزارش پایگاه فرهنگی و خبری سرو نیوز:
در حال حاضر شرایط از صادرات ۶۰۰ هزار تن کالا از گمرکات آذربایجان‌غربی خبر می‌دهند و این درحالی است کشاورزان از صادر نشدن محصولات گلایه می‌کنند.

برای فراهم کردن زمینه اشتغال‌زایی و توسعه اقتصادی استان باید با کشور‌های همسایه به‌ ویژه کشورهای همسایه آذربایجان‌غربی مبادلات اقتصادی داشته باشیم به این امر ضروری دقت کنیم زیرا با افزایش صادرات می‌توانیم اقتصاد مقاوتی خوبی در کشور اجرا کینم.
هر ساله با فرا رسیدن فصل تابستان کشاورزان تمایلی برای جمع آوری محصولات خود را ندارند زیرا نبود نظارت و صادرات باعث گردیده کشاورزان نتوانند حتی هزینه دستمزد کارگر را نیز به دست آورند و همین علت باعث گندیده شدن دست رنج یک سال کشاورزان در حاشیه جاده ها می شود .

اما کمتر کسی به این امر مهم توجه می‌کند و هر سال مشکلات دست به دست یکدیگر می‌دهند تا محصولات کشاورزی نتوانند به اقتصاد استان کمک کنند.

آذربایجان غربی با ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با جمهوری نخجوان، عراق و ترکیه پنج پایانه مرزی، ۹ گمرک و بازارچه دارد.

در پی دقت به امر اقتصاد مقاومتی، مبادلات اقتصادی با کشور‌های همسایه وجود دارد که امری ضروری و از جمله روش‌های نقش آفرینی در تجارت جهانی، گسترش تولیدات داخلی و تبادلات بین مرزی است و باید این مسئله را در نظر داشت که یکی از راه‌های گسترش همکاری‌های منطقه‌ای ایجاد بازارچه‌های مرزی است و به‌ عنوان بخشی از یک راه‌ حل اقتصادی برای کاهش بحران‌های منطقه‌ای، می‌تواند در مناطق مرزی ثبات ایجاد کند.

علاقمند نبودن مسئولین محترم استان آذربایجان غربی به رونق اقتصادی در نوار مرزی ارومیه را میتوان از عملکرد کنونی دولت به راحتی درک کرد زیرا تا کنون هیچ گونه اقدام مثبتی در این خصوص از سوی دولت صورت نگرفته است .
هر ماه شهر مرزی سرو شاهد حضور مسئولین کت و شلوار پوش می باشد که با کلی تشریفات از گمرک سرو بازدید میکنند اما دریغ از یک پیگیری مشکل

بها دادن به مشکلات اقتصادی مرزنشینان نه تنها اشتغال را از دوش دولت کم میکند بلکه باعث پدیدار شدن رونق اقتصادی نیز خواهد شد