اختصاصی / سرو نیوز
تاریخ: ۲۲:۲۷ :: ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
گفتگو با تحلیگر سیاسی رسانه های کشور در خصوص نوار مرزی و نقش آن در اقتصاد

به گزارش پایگاه فرهنگی و خبری سرو نیوز: دکتر فرشادپی سوره تحلیلگر سیاسی رسانه ها ، دبیر آموزش و پرورش تهران ، محقق دکترای علوم سیاسی با موضوع تز تخصصی مشکلات استان آذربایجان غربی ، عضو کمیته مطالعات استراتژیک اقوام نهاد ریاست جمهوری در گفتگوی اختصاصی باسرو نیوزبه نقش مرزها در اقتصادنوار مرزی اشاره کرد […]

به گزارش پایگاه فرهنگی و خبری سرو نیوز:
دکتر فرشادپی سوره تحلیلگر سیاسی رسانه ها ، دبیر آموزش و پرورش تهران ، محقق دکترای علوم سیاسی با موضوع تز تخصصی مشکلات استان آذربایجان غربی ، عضو کمیته مطالعات استراتژیک اقوام نهاد ریاست جمهوری در گفتگوی اختصاصی باسرو نیوزبه نقش مرزها در اقتصادنوار مرزی اشاره کرد و گفت:

کشور ایران با هفت کشور مرز مشترک زمینی به طول ۶۰۰۰ کیلومتر دارد. ۱۶ استان از ۳۱ استان ایران مرز خاکی دارند که نشان از مرزنشینی بیشتر جمعیت کشور است. کردها از بین اقوام ایران بیشترین جغرافیای مرزنشینی را دارند. این نکته سبب شده است عوامل مختلفی بر روی توسعه یا عدم توسعه این مناطق اثر بگذارد:

۳- عامل بین المللی: استعمار یا استثمار حاصل تلاش های قدرتهای جهانی برای ایجاد نفاق در بین کشورهای مسلمان خاورمیانه بوده است. آنها افکار بسیاری از این جوامع را به سود خود مصادره کرده اند. علما و دانشمندان و سیاستمداران منطقه هنوز موفق به ایجاد اتحاد نشده اند. امروزه شاهد هستیم که نیروهای نظامی آمریکا و روسیه(شوروی سابق) یا اروپایی ها در منطقه جولان می دهند و از کشورهای نفت خیز سواستفاده می کنند تا چرخ های اقتصاد وابسته به انرژی شان بچرخد. جنگ لیبرالیسم و کمونیسم با اسلام نیز سبب ایجاد جنگ در مرزهای ایدئولوژیک منطقه شده است. ایران از همه سه عامل بالا خسارت دیده و برخی گمراهان نیز قربانی این راه شده و مردمشان را به سوی لبه پرتگاه برده اند.

آسیب ها و فرصت ها در مرز (نگاه موردی به استان آ.غ):

الف- آسیبها:
۱-در استان آذربایجان غربی ما شاهد تنش هایی بوده ایم که در دیگر استان ها به این شدت نبوده است. این تنش ها از تکثر قومی و دینی – مذهبی و جنگ در سه کشور هم مرز استان نشات می گیرد. ورود شبکه های اجتماعی سرعت و کمیت پخش خبرها را بالا برده و از کیفیت آن کاسته است. این تهدید با برنامه ریزی مسولین در حال رفع شدن است و فرهنگ رسانه ای در استان رو به رشد است.
۲- اقتصاد ناسالم و قاچاق یکی از راه های به دست آوردن پول جهت چرخاندن زندگی مرزنشینان است. این آسیب در شکل های فجیع حقوق بشری چون کولبری خود را نشان داده است. دولت ایران به علت وجود موانع بسیار سیاسی و نظامی و اقتصادی و فرهنگی نتوانسته است این مشکل را حل کند.
۳- اختلاف در سطح مدیریتی استان یکی دیگر از آسیب های این استان است. جریانات سیاسی اجازه توسعه را به منطقه نداده اند و به جای گام برداشتن مثبت ، سنگ اندازی می کنند.
۴- نگاه به مرکز سبب انحراف نگاه به مرز شده است. منابع و بودجه ها به شهرها و استان های مرکزی بیشتر توجه دارد تا به مرزها. علت آن مرکز نشینی مدیران کشوری است.

ب- فرصت ها:
۱- تکثر قومیتی و دینی – مذهبی استان می تواند سبب ارتباطات گسترده فرا استانی و حتی فراکشوری شود. این ارتباطات به رشد و توسعه فرهنگ و هنر و اقتصاد و سیاست استان می تواند منجر شود چرا که سطح و عمق تبادلات افکار با تنوع بالا بیشتر از دیگر استان های کشور است. کانال های ماهواره ای و اینترنتی ، شبکه های همپوشان در بحث اقتصاد و سیاست و فرهنگ را تشکیل می دهند. تارهای عنکبوتی که یک جامعه پویا و منجسم (در عین تکثر تارها و رنگشان) را شکل می دهد و طرحی زیبا از رشد و توسعه را تداعی می کند.
۲- وجود بستر های آبی و کشاورزی و دامداری و باغداری چنان بر اقتصاد حال حاضر جهان اثر دارد که حتی در ذهن مردم این منطقه نمی گنجد! این پتانسیل ها می تواند بیش از درآمد نفتی برای مردم این استان درآمد ارزی و داخلی کسب کند. شکوفایی که به هیچ عنوان نباید از آن غفلت کرد.
۳- تقسیم قدرت مدیریت بین جریان های سیاسی و قومی و هویتی و حتی دینی و مذهبی می تواند هزینه مدیریت را به شدت پایین آورده و ارتباط بسیار قدرتمندی با مرکز ایجاد کند. جهان سومی ها باید به جهان اول چشم ندوزند بلکه به راهی که جهان اولی ها پیموده اند نگاه الگویی داشته و آن را بومی کنند. شعارهای انتخاباتی…

۴- وجود دریاچه و بحث امنیت ملی کشور در باب محیط زیست سبب نگاه بیشتر مرکز به این استان مرزی حاشیه نشین می شود. همچنین وجود مرز مشترک با سه کشور که دروازه اروپا و قفقاز هستند سبب نگاه بیشتر مرکز به این استان می شود. تحولات ژئوپلتیکی منطقه در مرزهای استان و جنگهای اخیر نیز سبب باز تعریف منافع ملی در این استان می شود.

راهکارهای پشنهادی:

یکم- پیشنهاد می شود مدیریت و قدرت تقسیم شود و اتحاد و انسجام بیشتر شود.
دوم- با تهران رایزنی های بیشتری شود و این امر توسط انتخاب نمایندگان و شوراهای اصلح صورت می گیرد. توجه به انتخابات پیش رو مهم است. رایزنی بیشتر و موثر به دور از حاشیه سبب کسب امتیازات بیشتر جهت رشد و توسعه استان مرزی بخصوص مرزنشینان می شود.
سوم- توجه بیشتر به نحوه مصرف آب و ایجاد فرهنگ مصرف ضمن ایجاد زمینه های آن از جمله وام های روستایی و باغی جهت بهینه سازی مصرف آب. بدین گونه محصولات کشاورزی و باغی درست تولید می شوند و دریاچه نیز از شرایط خشک شدن رهایی می یابد. توجه به محصولات دامی نیز مهم است که بر اثر همین خشکسالی از تنوع و کمیت آن کاسته شده است.
چهارم- ایجاد بستر تولید و صنایع مناسب در استان و استفاده بیشتر از منابع معدنی و زیرزمینی جهت رشد اقتصاد صنعتی. در کنار این رشد ، ناخودآگاه رشد خدمات و شهرنشینی نیز صورت می گیرد. مدنیت امر مهمی است که وجه مکمل روستانشینی جهت توسعه است.
پنجم- ایجاد فرهنگ خودمدیریتی اجتماعی و رسانه ها و کنترل از راه دور شبکه های اجتماعی. رسیدگی ویژه به منبع خبرهای بد از جمله بهبود شرایط کولبران و سازماندهی و بیمه این عزیزان. برخورد با قاچاقچیان درشت که از کولبران سواستفاده می کنند

جنگ بیرون به درون مرز نباید کشیده شود و کدورت های تاریخی استان نیز به فراموشی سپرده شود. این امر نیازمند همت و گفتگو و روشنگری همه مسولین کشور و استان و مردم منطقه است.
“به امید رشد و توسعه استان و دعای خیر و برکت برای همه”.

فرشاد پی سوره
(تحلیلگر سیاسی رسانه ها ، دبیر آموزش و پرورش تهران ، محقق دکترای علوم سیاسی با موضوع تز تخصصی مشکلات استان آذربایجان غربی ، عضو کمیته مطالعات استراتژیک اقوام نهاد ریاست جمهوری)
۱۳۹۸/۸/۱۷