گروه: اقتصادی / گمرک
تاریخ: ۲۳:۳۶ :: ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
سهم بازارچه‌های مرزی از صادرات آذربایجان‌غربی ۶ درصد بیشتر از گمرکات

به گزارش پایگاه فرهنگی و خبری سرو نیوز : غلامرضا بابایی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: از کل صادرات آذربایجان‌غربی طی سال جاری، ۵۹۵ هزار تن مربوط به بازارچه‌های مرزی و ۵۲۶ هزار تن مربوط به گمرکات ۹ گانه است. وی با اشاره به اینکه ارزش کل صادرات از آذربایجان‌غربی طی […]

به گزارش پایگاه فرهنگی و خبری سرو نیوز : غلامرضا بابایی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: از کل صادرات آذربایجان‌غربی طی سال جاری، ۵۹۵ هزار تن مربوط به بازارچه‌های مرزی و ۵۲۶ هزار تن مربوط به گمرکات ۹ گانه است.

وی با اشاره به اینکه ارزش کل صادرات از آذربایجان‌غربی طی سال جاری به یک‌میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار می رسد، اضافه کرد: از این میزان نیز ۸۸۸ میلیون دلار شامل حدود ۵۵.۵ درصد مربوط به بازارچه‌ها و ۷۱۲ میلیون دلار شامل حدود ۴۴.۵ درصد مربوط به گمرکات است.

وی بیان کرد: عمده کالاهای صادراتی از آذربایجان‌غربی شامل انواع فرآورده‌های نفتی جز بنزین، انواع محصولات کشاورزی، آبمیوه، کنسانتره، انواع لوازم خانگی، پلیمرهای پروپیلن و محصولات لبنی است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی ادامه داد: مقصد بیشتر این کالاها مربوط به کشورهای همسایه و آلمان، صربستان، روسیه، کویت، رومانی، بلغارستان، هند، کشورهای عربی و آسیای میانه است.

بابایی گفت: طی سال جاری همچنین ۵۰۴ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۴۳۱ میلیون دلار از این استان وارد کشور شده‌است.

به گزاش سرو نیوز آذربایجان‌غربی بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز با کشورهای همسایه دارد؛ وجود ۶ بازارچه مرزی و ۹ گمرک این استان را به یکی از مبادی صادراتی مهم کشور تبدیل کرده‌است.