خروج سرمایه از کشور ترکیه نسبت به سال گذشته افزایش یافت
تاریخ: ۱۶:۳۶ :: ۱۳۹۷/۱۰/۱۵

به گزارش پایگاه فرهنگی و خبری سرو نیوز به نقل از «آمارهای دولتی و تحلیلگران» خبر داد که سرمایه های مادی و انسانی در حال ترک ترکیه هستند و این ناشی از فقدان اعتماد به نگرش اردوغان در اداره کشور است. در سه سال گذشته نه تنها دانشجویان و دانشگاهیان مبادرت به ترک کشور کرده […]

به گزارش پایگاه فرهنگی و خبری سرو نیوز به نقل از «آمارهای دولتی و تحلیلگران» خبر داد که سرمایه های مادی و انسانی در حال ترک ترکیه هستند و این ناشی از فقدان اعتماد به نگرش اردوغان در اداره کشور است. در سه سال گذشته نه تنها دانشجویان و دانشگاهیان مبادرت به ترک کشور کرده اند، بلکه کارآفرینان، تاجران و هزاران نفر از ثروتمندان در حال کوچ هستند. براساس گزارش «موسسه آمار ترکیه» بیش از ۲۵۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۷ کشور خود را ترک کردند و این افزایشی ۴۲ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۶ را نشان می دهد.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، ۱۷ سال است که با ارائه نگرشی دال بر احیای عظمت گذشته امپراتوری عثمانی پیروز انتخابات شده است. او نفوذ کشور خود را با تجارت روزافزون و استقرار قوای نظامی در نقاط مختلف جهان بسط داده و با رشد اقتصادی متوالی، سال های سال استاندارد زندگی را بالا برده است. اما پس از انتخابات ناکام ۲۰۱۶ اردوغان تغییر جهت داد و سرکوب شدیدی را شروع کرد. سال گذشته پس از انتخاب دوباره آن هم با قدرتی فراتر از گذشته، اقتصاد روند نزولی گرفت و لیر سقوط کرد. هرچه قوم و خویش گرایی و اقتدارگرایی ریشه های عمیق تری در دولت او می یابد، رای ترک ها هم متفاوت می شود: «این بار با پای خود رای می دهند.»

«کارلوتا گال»، گزارشگر نیویورک تایمز، در ۲ ژانویه ۲۰۱۹ در گزارش خود به نقل از «آمارهای دولتی و تحلیلگران» می نویسد: «این دسته از ترک ها درحال ترک کشور هستند و سرمایه های مغزی و پولی خود را از کشور خارج می کنند به گونه ای که زنگ خطر ناشی از فقدان اعتماد به نگرش اردوغان به صدا در آمده است.» در دو سه سال گذشته نه تنها دانشجویان و دانشگاهیان مبادرت به ترک کشور کرده اند بلکه کارآفرینان، تاجران و هزاران نفر از ثروتمندانی که همه چیزشان را فروخته اند با خانواده ها و سرمایه های خود درحال کوچ از کشور هستند. براساس گزارش«موسسه آمار ترکیه» بیش از ۲۵۰هزار ترک در سال ۲۰۱۷ کشور خود را ترک کردند و این افزایشی ۴۲ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۶ را نشان می دهد یعنی برهه ای که ۱۷۸ هزار نفر کشور خود را ترک کردند. «ابراهیم سیرکیجی»، مدیر مطالعات فراملی در دانشگاه Regent در لندن، می گوید ترکیه پیش از این هم شاهد موج مهاجرت معلمان و دانشجویان بوده است اما موج مهاجرت فعلی نوعی ساماندهی دوباره به جامعهبوده و ترکیه را دهه ها به عقب می برد. او می گوید: «فرار مغزها امری واقعی است.»

محرک کوچ مردم، مغزها و سرمایه ها ترکیبی است قدرتمند از مولفه هایی که معرف زندگی در دوره زمامداری اردوغان بوده است. مخالفانش نیز دیگر میلی به ماندن ندارند. این مولفه ها عبارت است از ترس از آزار و پیگرد سیاسی، تروریسم، بی اعتمادی فزاینده نسبت به سیستم قضایی و وادادگی حاکمیت قانون، بدتر شدن فضای تجارت و اقتصاد که همگی به واسطه نگرانی هایی تسریع شده دال بر اینکه اردوغان برای نفع رساندن بیشتر به خود و حلقه اطرافیانش به دستکاری در مدیریت اقتصاد پرداخته است. نتیجه این شده که برای اولین بار از زمان تاسیس جمهوری مدرن ترکیه از حدود یک قرن پیش، بسیاری از طبقات ثروتمند قدیمی- به ویژه نخبگان سکولار که بر زندگی اقتصادی و فرهنگی در ترکیه برای چندین دهه مسلط بودند- درحال دور شدن از اردوغان یا ترک کشور هستند. در مقابل، طبقه جدیدی از ثروتمندان و نوکیسه های نزدیک به اردوغان درحال خزیدن به سوی او و حزب حاکم هستند.