بالگرد همای ایرانی؛ افسانه‌ای که به واقعیت تبدیل شد
تاریخ: ۱۴:۲۷ :: ۱۳۹۹/۰۱/۲۴

به گزارش خبرنگار حوزه دفاعی امنیتی گروه سیاسی سرو نیوز : یکی از سلاح‌های راهبردی که نیرو‌های نظامی به خصوص نیرو‌های زمینی هر کشور را در تمامی شرایط پشتیبانی می‌کند بالگرد‌ها هستند که می‌توانند به صورت ایستا در زمان طولانی ماموریت خود را انجام دهند. همای افسانه‌ای آسمان ایران/ بالگرد بومی که قابلیت فراوانی دارد […]

به گزارش خبرنگار حوزه دفاعی امنیتی گروه سیاسی سرو نیوز : یکی از سلاح‌های راهبردی که نیرو‌های نظامی به خصوص نیرو‌های زمینی هر کشور را در تمامی شرایط پشتیبانی می‌کند بالگرد‌ها هستند که می‌توانند به صورت ایستا در زمان طولانی ماموریت خود را انجام دهند.

همای افسانه‌ای آسمان ایران/ بالگرد بومی که قابلیت فراوانی دارد + تصاویر

نیاز به وجود بالگرد در بسیاری از کشور‌ها وجود دارد، اما فقط چند کشور موفق شدند تا این سلاح راهبردی را به صورت بومی تولید کنند، اهمیت تولید بالگرد‌ها در داخل کشور به خاطر این است که می‌توان سلاح را با توجه به شرایط هر کشور از جمله وضعیت آب‌وهوایی ساخت و از طرف دیگر تولید بومی سلاح باعث می‌شود تا اطلاعات در داخل کشور محفوظ بماند.

همای افسانه‌ای آسمان ایران/ بالگرد بومی که قابلیت فراوانی دارد + تصاویر

موضوعی که امیر سرتیپ دوم علیرضا انگیزه جانشین فرمانده پایگاه هشتم هوایی شهید بابایی اصفهان به آن اشاره کرد و گفت: نکته مهم در تسلیحات بومی حفظ اسرار آن است، چرا که در بحث هر تسلیحات وارداتی قطعا اطلاعات و اسرار آن نزد سازنده محفوظ است و می‌توانند بر علیه تسلیحات ما استفاده کنند که با بومی سازی تسلیحات اسرار آن هم نزد خود ما باقی می‌ماند.

همای افسانه‌ای آسمان ایران/ بالگرد بومی که قابلیت فراوانی دارد + تصاویر

همین موضوع باعث شد تا جوانان ایران اسلامی از روز‌های نخست پیروزی انقلاب دست بر زانو خود بگذارند و در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات بومی وارد شوند که یکی از این عرصه ها موضوع تولید بالگرد‌های بومی بود، جوانان ایران اسلامی در گام‌های نخست طرح‌هایی را هم در زمینه بالگرد تهاجمی و هم ترابری ارائه کردند.

در حوزه تهاجمی متخصصان کشورمان با استفاده از روش مهندسی معکوس ابتدا بالگرد طوفان را بر اساس بالگرد کبرا ساختند، این بالگرد در قالب خانواده بالگردی و در دو نمونه توسط سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع در اردیبهشت‌ماه سال ۸۹ و همزمان با سالگرد آغاز عملیات بیت‌المقدس رونمایی شد.

همای افسانه‌ای آسمان ایران/ بالگرد بومی که قابلیت فراوانی دارد + تصاویر

پس از آن هم بالگرد تهاجمی تماما بومی شاهد ۲۸۵ در سال ۱۳۸۸ ساخته و برای تولید انبوه به سازمان هسا تحویل داده شد، این بالگرد هم مانند طوفان در رسته رزمی – پشتیبانی قرار می‌گیرد و تا امروز به خاطر ویژگی‌های منحصربفرد در دو نمونه دریاپایه و زمینی با نام‌های AH-۸۵A و AH-۸۵C وارد صحنه دفاعی شده است.

همای افسانه‌ای آسمان ایران/ بالگرد بومی که قابلیت فراوانی دارد + تصاویر

در زمینه بالگرد ترابری سبک و متوسط هم تا امروز نیرو‌های ایرانی بالگرد صبا را طراحی و تولیده کرده‌اند، بالگرد صبا را می‌توان اولین تجربه ایران در تولید بالگرد بومی دانست که در اسفند ماه ۱۳۹۵ از آن رونمایی شد، صبا که به دست متخصصان افتخارآفرین شرکت پشتیبانی و نوسازی بالگرد ایران وابسته به سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع طراحی و ساخته شده جهت انجام ماموریت‌های مختلف، چون حمل‌و‌نقل، بار، مسافر، عملیات امداد و نجات، عکس برداری و شناسایی، آمبولانس هوایی، عملیات فرا ساحلی و تاکسی هوایی به تمامی نیرو‌های کشورمان تحویل داده شده است.