صادرات گاز به ترکیه:
گروه: اقتصادی
تاریخ: ۱۷:۱۰ :: ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
شهر مرزی سرو مسیر احتمالی صادرات گاز به کشور همسایه ترکیه

به گزارش پایگاه فرهنگی و خبری سرو نیوز: رضا حسینی روز پنجشنبه در جلسه بررسی صادرات گاز به کشور ترکیه در ارومیه افزود: امکان صادرات گاز از مسیر رازی و سرو به کشور ترکیه وجود دارد و شرکت های ترکیه ای می توانند از این ظرفیت بزرگ برای تامین نیازهای گازی منطقه خود استفاده کنند. […]

به گزارش پایگاه فرهنگی و خبری سرو نیوز: رضا حسینی روز پنجشنبه در جلسه بررسی صادرات گاز به کشور ترکیه در ارومیه افزود: امکان صادرات گاز از مسیر رازی و سرو به کشور ترکیه وجود دارد و شرکت های ترکیه ای می توانند از این ظرفیت بزرگ برای تامین نیازهای گازی منطقه خود استفاده کنند.

وی با اشاره به ظرفیت های آذربایجان غربی در توسعه مراودات تجاری و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و ترکیه اظهار داشت: در اجرای این طرح امکانات صادرات گاز از طریق ایجاد خط لوله و همچنین از طریق ایجاد ایستگاه ویژه برای انتقال گاز از طریق تانکرهای ویژه حمل گاز طبیعی وجود دارد.
وی ادامه داد: شرکت گاز نیز از این طرح استقبال کرده و آماده سرمایه گذاری در این بخش است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی گفت: در مرز بازرگان تمامی زیرساخت های لازم برای صادرات گاز فراهم است و هم اکنون در این مرز صادرات گاز با استفاده از ایستگاه ویژه و حمل به صورت تانکر صورت می گیرد.
وی بیان کرد: صادرات گاز به کشور ترکیه می تواند از لحاظ ارز آوری و اشتغال به اقتصاد کشور کمک کند.
به گزارش ایرنا طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران در آذربایجان غربی حدود ۹۶۷ کیلو متر است؛ این استان از طرف شمال ۱۴۹ کیلومتر مرز آبی از طریق رودخانه ارس با جمهوری خود مختارنخجوان، از طرف شمال و مغرب ۵۶۶ کیلومتر مرز خاکی با کشور ترکیه و از طرف غرب ۲۵۲ کیلومتر مرز خاکی با کشور عراق دارد.
ارومیه از جمله شهرهای کشور است که به علت داشتن مرز مشترک با ترکیه، کنسولگری این کشور در آن راه اندازی شده است.
توافق تجارت ۳۰ میلیارد دلاری بین ایران و ترکیه از سوی روسای جمهوری ۲ کشور در ۱۸ فروردین ماه سال ۹۴ به امضا رسیده و ۲ طرف به دنبال تحقق این رقم هستند.