سه شنبه, 04 ارديبهشت 1397

آخرین عناوین استانها

حاج ملا اسد شدایی در خصوص شنیده شدن زمزمه های  حذف عنوان “ویژه اهل سنت ” از کُتب درسی گفت : تدریس  برای دانش آموزان سنی مذهب در مدارس نشان از وحدت ، هم دلی و آزادی بیان و عقاید در مدیریت کشور عزیزمان ایران اسلامی می باشد .

ماموستا حاج ملا اسد شدایی از روحانیون متنفذ و برجسته ی ارومیه انتشار و تدریس کتاب های دین زندگی با عنوان ویژه اهل سنت  را قدمی مثبت و نشان از وجود وحدت و یکپارچگی امت اسلامی در کشور عزیزمان ایران اسلامی دانست و تاکید کرد :  حفظ ، نگهداری و گسترش مواردی از این قبیل حتما مثمرثمر خواهد بود.

وی حذف  عنوان “ویژه اهل سنت” از کتاب های دین و زندگی را  منوط به جلسات متعدد با علمای بزرگ اهل سنت توسط شورای عالی آموزش و پرورش دانست .

روحانی برجسته ی ارومیه عنوان داشت  مطالب  و کلیات کتب درسی دینی در میان دانش آموزان و دانشجویان در ایران اسلامی تفاوتی با یکدیگر ندارند و تنها در فرعیات عملکرده ها جداگانه می باشد و برای همین بهتر است عنوان کتب ویژه اهل سنت با زمینه های جداگانه همچنان بر روی کتاب ها حفظ شود.

 

ماموستا حاج ملا اسد شدایی شرایط کنونی کشور های اسلامی را در تلاطم تمامی اختلافات نبود وحدت رویه عنوان کرد و اظهار داشت ایران اسلامی نماد وحدت ، یکپارچگی و هم دلی امت واحد پیامبر اکرم (ص) و دین مبین اسلام است .

 

به گزارش آژانس خبری تحلیلی فرهنگی سرو نیوز:

همزمان با فرا رسیدن سوم شعبان گرامیداشت میلاد نوه گرامی پیامبر اکرم (ص) و روز پاسدار جمعی از فعالین فرهنگی زنان ارومیه و همچنین فعالین کانون های زنان سیلوانا و صومای برادوست با شهلا تاجفر مدیر کل زنان استان آذربایجان غربی  در کانون فرهنگی بانوان در خیابان باهنر ارومیه دیدار کردند . 

شهلا تاجفر در دیدار جمعی از فعالین کانون های زنان ارومیه ، سیلوانا و صومای برادوست  ضمن ارائه گزارش عملکرد اداره ی کل امور زنان و خانواده استانداری آذربایجان غربی با تاکید بر نقش سازنده حضور زنان در جامعه افزود : با توجه به ضرورت حضور و مشارکت سازنده ی زنان در عرصه های مختلف فعالیت ها و همچنین برای تحقق برنامه های جامعه ، رشد و بالندگی بانوان بایستی به زنان به عنوان نیروی فعال و سازنده نگریسته شود تا بدین ترتیب نقش به سزایی در افزایش روند توسعه و آبادانی در کشور عزیزمان ایران اسلامی بوجود آید.
وی در ادامه افزود : زنان عشایر میتوانند با استفاده از ابزار تحصیل و علم قدم های مثبت زیادی را برای پیشرفت منطقه خود و حتی جامعه ی شهری بردارند .
در پایان نیز تمامی بانوان حاضر در این جلسه با ارائه راهکار های مناسب برای حضور فعال در جامعه و همچنین چگونگی تداوم این گونه جلسات سازنده با مدیر کل امور بانوان استان آذربایجان غربی بحث و گفتگو کردند.

انتهای پیام/

ماموستا بهنام امام جمعه محله سرو  با صدور پیامی از مردم قدر شناس و انقلابی  صومای برادوست جهت شرکت در راهپیمایی روز قدس دعوت به عمل اورد

متن پیام  به این شرح می باشد.

بسم الله الرحمن الرحیم

دفاع از قدس جز اولویتها و واجبات دینی هرمسلمان است قبله اول مسلمانان پس از سالها محاصره توسط رژیم غاصب صهیونیستی  امروز بیشتر از سالهای دیگر نیاز به حمایت مسلمین جهان دارد تا یک بار دیگر با حضور پر شور و حماسی همچون سالهای گذشته  مشت محکمی بر دهن اسرائیل و هم پیمانهایش زده باشیم.  

دفاع از قدس همواره باعث برکت و وحدت  تمامی مسلمین جهان بوده و یکی از مواردی هست که همیشه وجه اشتراک بین شیعه وسنی محسوب میشود.

ضمن دعوت از مردم برای حضور پرشور در راهپیمائی روز قدس در اخرین جمعه ماه مبارک رمضان که باعث خواهد شد بیت المقدس ومومنان ان احساس تنهایی نکنند ارزو میکنم روزی شاهد پاک شدن این لکه درد وناراحتی(رژیم صهیونیستی) برپیکره جهان باشیم و اولین قبله مسلمانان به آغوش اسلام برگردد و از محاصره دشمنان اسلام وانسانیت آزاد گردد .

به گزارش آژانس خبری تحلیلی سرو نیوز :

قلعه تاریخی بردوک در فاصله 96 کیلومتری شهر ارومیه در دامنه رشته کوه های مرزی ایران و ترکیه در 6 کیلومتری روستای بردوک واقع شده است و برای  مشاهده آن باید شهر ارومیه را به طرف صومای برادوست ترک کرد و از مسیر جاده بین المللی سرو به چهار راه معروف چره رسید و از آنجا  به طرف گنگچین  که با تابلو مشخص گردیده است تغییر مسیر داد و ازاین مسیر به روستای مرنه و در ادامه به روستای مرزی بردوک در امتداد شیار یک دره زیبا و سرسبز رسید که به کمک اهالی خون گرم  این روستای زیبا بعد از طی یک جاده باریک و بسیار صعبوالعبور کوهستانی بمدت بیست دقیقه بصورت پیاده قلعه بردوک نمایان می شود .

قلعه بردوک در سال در سال 1078 ه. ق  توسط "تقی سلطان بن نظر بیگ بن غازی" احداث گردیده است .

قلعه سنگی تاریخی و زیبای قلعه بردوک به زبان ساده و بدون اصطلاح های باستان شناسان شامل سه قسمت  قلعه، مسجد و مقبره است . این بنای تاریخی با توجه به شرایط فیزیکی که در ساخت آن از عوارض زمین در کوهستان در جهت مقابله با مهاجمان حداکثر استفاده شده است حتما کاربرد دفاعی، نظامی داشته است  ولی در عین تاسف اکنون بخش فوقانی این اثر و میراث ملی ویران شده است خوشبختانه در یک اقدام ساده  برای جلو گیری ازویرانی  بیشتر بنا دراثر شیب تند زمین ، ساخت فیزیکی بنا و عوامل جوی و طبیعی، از تیرهای بزرگ چوبی در بطن دیوارها استفاده کرده اند  در راهرو ورودی بنای مسجد، سنگ های حجاری شده سیاه رنگ دیده می شود که بر رأس آنها ، قوسی های معروف  سه کولی  با استفاده ازسنگ های سیاه و سفید با خلاقیت خاصی استفاده و کاربردی شده است . در ساخت سطوح خارجی اضلاع بنای مسجد نیز با هنرمندی و دانش خاصی ازسنگ ، تراشه های  آتشفشانی استفاده شده و همین تلفیق و تنوع در استفاده ازمصالح ، جلوه ای خاص به مسجد بخشیده است . بعد از راهروی ورودی ، شبستان مسجد واقع گردیده  است که توسط دو دیوار  حجیم به ارتفاع دو مترو بیست سانتی متر و طول و عرض یک مترو چهل سانتی متر به چند بخش تقسیم گردیده است . پوشش فروریخته مسجد درگذشته بر روی این جرزها و طاق های رومی که از سنگ تراش برروی آنها زده می شد، قرار داشته است . برروی قطعات سنگی پایه جرزها، گل های زیبایی حجاری کرده اند . در ضلع جنوبی مسجد، محرابی ساده به ارتفاع دو متر از سنگ های سیاه تعبیه کرده اند . بر بالای ورودی مسجد، کتیبه ای مستطیل شکل از سنگ مرمر شفاف، مشتمل بر ابیات فارسی، آیات قرآنی و تاریخ 1080ه-. ق قرار داده اند . با توجه به این کتیبه و کتیبه حصار قلعه مجاور به نظر می رسد که مسجد در سال 080 1 ه-. ق توسط  "تقی سلطان بن نظر بیک بن غازی" ساخته شده باشد.

دیدن این میراث ملی فرهنگی و تاریخی  در بالای دامنه های مرتفع و زیبای بردوک با تاریخ 358 ساله در انسان احساس غرور و اصالت ملی  را بیدار می کند ولی با غفلت و کم توجهی مسئولین میراث فرهنگی استان آذربایجان غربی این قلعه سنگی تاریخی پناهگاهی امن برای قاچاقچیان سوخت و اشرار گردیده است .بنایی با میراث گران بهاء هویت ، تاریخی و ملی یک سرزمین در حال تخریب و نابودی است.

   

 

 

با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان عطر و بوی نان های قدیمی و سنتی که در تنورهای آتشین نوار مرزی ارومیه پخته میشود بیشتر از سایر روزها به مشام میرسد.  

نماینده ادوار مجلس در گفت‌وگو با تسنیم مطرح کرد

 نماینده ادوار هفتم و هشتم مجلس گفت: خاوری عامل اختلاس ۳ هزار میلیاردی در سال ۸۴ نمایندگان حوزه زاگرس‌نشین را به صرف شام دعوت و از آنان خواست در انتخابات از هاشمی رفسنجانی حمایت کنند.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس مطرح کرد

آزاد راه همدان - ساوه یکی از پروژه‌های مهم وزارت راه و شهرسازی در استان همدان است که از سال ۸۱ کلنگ زنی شده و به‌عنوان بخش عمده
فرماندار همدان

فرماندار شهرستان همدان با در ۹ ماهه امسال میانگین نرخ بیکاری در استان همدان به ۷.۳۵ درصد رسیده است، گفت: موانع سرمایه‌گذاری باید برای ایجاد اشتغال و رونق تولید در همدان رفع شود.
پوشیدن لباس ذوب آهن مایه افتخارم است

هافبک جدید تیم فوتبال ذوب آهن گفت: یکی از دلایلی که این تیم را انتخاب کردم بازیکنان فهیم و جو بسیار خوب حاکم بر این تیم است.
تشییع پیکر قاری بین المللی

پیکر مرحوم حمید رضا عباسی؛ قاری و داور بین المللی ظهر امروز با حضور پرشور مردم و مسئولان مشهد و استان و جامعه قرآنی تشییع شد.
وزیر آموزش‌وپرورش خبر داد

وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه بودجه امسال آموزش‌و‌پرورش ۲۴هزار میلیارد بوده است، گفت: طبق برنامه‌ریزی‌ها برای بودجه سال آینده مبلغ ۳۰هزار میلیارد
فرماندار تفرش

فرماندار تفرش گفت: طرح آبرسانی به تفرش نیازمند یک‌هزار و ۹۰ میلیارد ریال است تا بتوان روند اجرایی آن را با سرعت بیشتری ادامه داد.