دوشنبه, 28 اسفند 1396
شناسه خبر:610

آشنایی با قلعه تاریخی بردوک

  • انداز قلم

به گزارش آژانس خبری تحلیلی سرو نیوز :

قلعه تاریخی بردوک در فاصله 96 کیلومتری شهر ارومیه در دامنه رشته کوه های مرزی ایران و ترکیه در 6 کیلومتری روستای بردوک واقع شده است و برای  مشاهده آن باید شهر ارومیه را به طرف صومای برادوست ترک کرد و از مسیر جاده بین المللی سرو به چهار راه معروف چره رسید و از آنجا  به طرف گنگچین  که با تابلو مشخص گردیده است تغییر مسیر داد و ازاین مسیر به روستای مرنه و در ادامه به روستای مرزی بردوک در امتداد شیار یک دره زیبا و سرسبز رسید که به کمک اهالی خون گرم  این روستای زیبا بعد از طی یک جاده باریک و بسیار صعبوالعبور کوهستانی بمدت بیست دقیقه بصورت پیاده قلعه بردوک نمایان می شود .

قلعه بردوک در سال در سال 1078 ه. ق  توسط "تقی سلطان بن نظر بیگ بن غازی" احداث گردیده است .

قلعه سنگی تاریخی و زیبای قلعه بردوک به زبان ساده و بدون اصطلاح های باستان شناسان شامل سه قسمت  قلعه، مسجد و مقبره است . این بنای تاریخی با توجه به شرایط فیزیکی که در ساخت آن از عوارض زمین در کوهستان در جهت مقابله با مهاجمان حداکثر استفاده شده است حتما کاربرد دفاعی، نظامی داشته است  ولی در عین تاسف اکنون بخش فوقانی این اثر و میراث ملی ویران شده است خوشبختانه در یک اقدام ساده  برای جلو گیری ازویرانی  بیشتر بنا دراثر شیب تند زمین ، ساخت فیزیکی بنا و عوامل جوی و طبیعی، از تیرهای بزرگ چوبی در بطن دیوارها استفاده کرده اند  در راهرو ورودی بنای مسجد، سنگ های حجاری شده سیاه رنگ دیده می شود که بر رأس آنها ، قوسی های معروف  سه کولی  با استفاده ازسنگ های سیاه و سفید با خلاقیت خاصی استفاده و کاربردی شده است . در ساخت سطوح خارجی اضلاع بنای مسجد نیز با هنرمندی و دانش خاصی ازسنگ ، تراشه های  آتشفشانی استفاده شده و همین تلفیق و تنوع در استفاده ازمصالح ، جلوه ای خاص به مسجد بخشیده است . بعد از راهروی ورودی ، شبستان مسجد واقع گردیده  است که توسط دو دیوار  حجیم به ارتفاع دو مترو بیست سانتی متر و طول و عرض یک مترو چهل سانتی متر به چند بخش تقسیم گردیده است . پوشش فروریخته مسجد درگذشته بر روی این جرزها و طاق های رومی که از سنگ تراش برروی آنها زده می شد، قرار داشته است . برروی قطعات سنگی پایه جرزها، گل های زیبایی حجاری کرده اند . در ضلع جنوبی مسجد، محرابی ساده به ارتفاع دو متر از سنگ های سیاه تعبیه کرده اند . بر بالای ورودی مسجد، کتیبه ای مستطیل شکل از سنگ مرمر شفاف، مشتمل بر ابیات فارسی، آیات قرآنی و تاریخ 1080ه-. ق قرار داده اند . با توجه به این کتیبه و کتیبه حصار قلعه مجاور به نظر می رسد که مسجد در سال 080 1 ه-. ق توسط  "تقی سلطان بن نظر بیک بن غازی" ساخته شده باشد.

دیدن این میراث ملی فرهنگی و تاریخی  در بالای دامنه های مرتفع و زیبای بردوک با تاریخ 358 ساله در انسان احساس غرور و اصالت ملی  را بیدار می کند ولی با غفلت و کم توجهی مسئولین میراث فرهنگی استان آذربایجان غربی این قلعه سنگی تاریخی پناهگاهی امن برای قاچاقچیان سوخت و اشرار گردیده است .بنایی با میراث گران بهاء هویت ، تاریخی و ملی یک سرزمین در حال تخریب و نابودی است.

   

 

 

صومای برادوست

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد