سه شنبه, 04 ارديبهشت 1397

به گزارش سايت خبري فرهنگي سرو نيوز

وضعیت گمرک سرو ارومیه  هر سال نسبت به سال قبل برای پذیرایی از هم وطنان عزیزمان که به ترکیه در تعطیلات نوروزی سفر می کنند پر رونق تر می گردد اتفاقی که این روز ها تاثیرات منفی رفتار اجتماعی جامعه را با تاثیر پذیری از رفتار سکولاری حاکمیت ترکیه در رواج بی بند و باری مشاهده می کنیم.

با نزدیک شدن به ایام نوروز موج جدیدی از مسافرت ها از گمرک مرزی سرو در حال شکل گیری می باشد خروج مسافر از پایانه مسافری سرو هر سال نسبت به مدت مشابه سالهای قبل به شدت در حال افزایش است و همین امر زنگ خطر را بیش از گذشته برای صنعت گردشگری کشورمان را به صدا دراورده است.
هر ساله با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال گمرک مرزی سرو شاهد حضور گردشگران زیادی از نقاط مختلف کشور می باشد که کشور ترکیه را به عنوان مقصد اصلی خود برای مسافرت انتخاب کرده اند.

اما انچه که باعث گردیده تا مردم کشورمان ترکیه را به عنوان کشور مقصد برای مسافرت انتخاب کنند عدم اماده بودن زیر ساختهای صنعت گردشگری کشورمان می باشد زیرا ترکیه به اندازه ایران امکانات و پتانسیل ندارد اما توانسته با تکیه بر صنعت گردشگری و فراهم کردن جذابیت‌های مناسب کفه ترازو را در صنعت گردشگری به نفع خود سنگین کند.

کشور عزیزمان ایران با دارا بودن پتانسیل های خفته در عرصه گردشگری بی شک میتواند حرف های زیادی را در منطقه برای گفتن داشته باشد اما متاسفانه همان طور که قابل درک است تا کنون نتوانسته ایم در جذب گردشگر موفق ضاهر شویم

گردشگران کشورمان سالانه به طور متوسط چندین میلیون دلار ارز از کشور خارج میکنند که اگر همین مبلغ را در صنعت گردشگری کشور خودمان سرمایه گزاری کنیم بی شک میتوان به طور قابل ملاحضه ای مانع خروج ارز از کشور باشیم.

مسولین گردشکری کشورمان باید با اقدامات مناسب زمینه معرفی هر چه بیشتر ایران به جهانیان و جذب گردشگر را فراهم کنند چراکه گردشگری باعث افزایش تبادلات، تعاملات فرهنگی، اجتماعی و جذب سرمایه‎گذاران بخش خصوصی شده که نتیجه این موارد افزایش رویکردها، هنجارها و کاهش تهاجم فرهنگی خواهد شد.

امروزه به طور یقین صنعت گردشگری یکی از درآمدهای پایدار به شمار میرود که همه کشورهای با افزایش فعالیت های مختلف در زمینه معرفی جاذبه‌های گردشگری خود، رقابتی سخت را به‌وجود آورده‌اند و جامانده‌های از این رقابت همچون کشورمان سهم بسیار کمی از بازار چند صد هزار میلیارد دلاری این صنعت پویا را از آن خود می‌کنند.

کشور عزیزمان ایران همواره یکی از کشورهای بزرگ منطقه است که با وجود داشتن جاذبه‌های گردشگری و توریستی خارقلعاده حتی بین کشورهای منطقه نتوانسته به جایگاه واقعی خود دست پیدا کند این اتفاق در نتیجه غفلت مسولین گردشگری کشورمان رخ داده در حالی که کشورهای همسایه توانسته‌اند با در دست گرفتن نبض گردشگری و شناسایی نیازهای گردشگران، زمینه را برای حضور آنها در کشورشان فراهم کنند و این یعنی درآمد و اشتغال‌ بیشتر برای کشور میزبان.

اما با تمام این توصیفات انشالله مسولین کشورمان این واقعیت مهم را حس کرده باشند که وابستگی به ذخایر نفتی به طور همیشگی پایدار نخواهد بود و یقینا روزی به پایان خواهد رسید و اینک فرصت خوبیست تا با سرمایه گزاری و شناسایی نقاط ضعف خود صنعت گردشکری کشورمان را متحول کنند.

انتهای پیام/

به: گزارش سایت خبری فرهنگی سرونیوز

زیر ساختهای نامناسب  ؛ کمبود امکانات ؛ و عدم سرمایه گذاری در منطقه صومای برادوست باعث عدم شکوفا شدن صنعت گردشگری و ناشناخته ماندن جاذبه های گردشگری در این منطقه مرزی شده است.

با توسعه و مهیا کردن زیر ساختها برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی توسط دولت صنعت توریسم و گردشگری در منطقه صومای برادوست به طور چشم گیری متحول خواهد شد و بدین ترتیب شاهد رشد اقتصادی و سطح کیفی زندگی در منطقه خواهیم بود.

منطقه صومای برادوست و به خصوص شهر مرزی سرو به دلیل همجواری با کشور ترکیه  نه تنها می تواند دروازه ورود و خروج گردشگران زیادی به منطقه باشد بلکه استعداد بلقوه ای در تبدیل شدن به قطب گردشگری شمالغرب کشور را نیز دارد.

به طور یقین می توان نقطه قوت منطقه صومای برادوست را برخورداری از اماکن تاریخی و باستانی همچون قلعه بردوک ؛ سنجی خرابه ؛ مناظر طبیعی با آبشارهای زیبا و در راس تمامی آنها وجود گمرک و پایانه مرزی سرو نام برد که هر کدام می تواند نقش بسیار مفید و سازنده ای در جذب گردشگر و مسافر در منطقه را از خود ایفا کند.

ثبت و گنجانده شدن اماکن گردشگری صومای برادوست نیز همچون سایر جاذبه های گردشگری استان در فهرست اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان آذربایجان غربی کمک شایانی در ارتقای جذب توریسم و گردشگر خواهد داشت زیرا به عنوان مثال آبشار زیبای ممکان که مابین حوزه استحفاظی صومای برادوست و سلماس واقع گردیده تا کنون هیچ گونه اطلاع رسانی و یا تبلیغاتی مبنی بر وجود چنین آبشاری نشده است.

با در نظر گرفتن تمامی کمبود ها و کم کاری ها مسئولین گردشگری استان می توانند با هموارتر ساختن و آماده کردن شرایط مناسب برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی و مطالعه و و ثبت امکان گردشگری ناشناخته منطقه اقدامات موثر و مفید زیادی را برای جذب گردشگر انجام دهند.

در شرایط کنونی گردشگری و جذب توریسم فرصتی است ارزشمند برای استفاده از پتانسیل های خفته و ناشناخته منطقه صومای برادوست تا با برنامه ریزی  سیستمی مسئولان صنعت گردشگری شرایط لازم برای بروز فرصتی مطلوب کارآفرینانه فراهم گردد به طوریکه منجر به اشتغال زایی ؛ کسب درآمد ؛ رشد اقتصادی منطقه شود.

انتهای پیام/

  • شسیشی 

گمرک مرزی سرو که یکی از معدود گمرکات مرزی کشور از لحاظ موقعیت استراتژیک برای تجارت به شمار می آید این روزها همچون ادوار گذشته شاهد نواسانات زیادی می باشد روند صادرات و واردات از پایانه مرزی سرو در مقایسه با سایر گمرکات کشور دچار چالش های متعددی در زمینه مدیریت گمرکی از سوی تصمیمات گاهگاهی کشور ترکیه می باشد.

اگر چه چند روزیست باز هم چرخه تجارت در پایانه مرزی سرو با تعطیلی زیاد در حال انجام می باشد اما آنچه که مسلم و قابل پیش بینی است عدم پایداری و ثبات تجارت در این پایانه می باشد زیرا به طور یقین این روند همچون ماه‌ها و سالهای گذشته باز هم دچار دست خوش تغییرات خواهد شد.

کشور ترکیه سیاست مشخص و قانون ثابتی را از لحاظ تجارت در قبال گمرک خود با کشورمان دنبال نمی کند تنش های سیاسی هر از چند وقتی معادلات تجارت را در گمرک بین المللی سرو ارومیه کلا به هم میزند .

هر از چند وقتی به علت های سیاسی مرز بسته می شود و یا قاونین جدید گمرکی ترکیه عامل ورشکستگی چندیدن تاجر می شود و …

ای کاش مسئولین عزیز استانی و کشوری از پشت میزها و اتاق های مجلل خود بیرون بیایند و نه برای سرکشی بصورت ناشناس ساعاتی در گمرک بنشینند و ببینند که ترکیه ای ها چگونه از کشور ما تجارت می کنند و جنس می برند و جوانان ما چگونه بیکار در گمرک پرسه میزنند و یا در عشق سفر ترکیه کشور را ترک می کنند .

چرخ های اقتصاد در نوار مرزی ارومیه دیگر آن طوری که شایسته است نمی چرخد و همین نچرخیدن کافیست تا عشایر مرز نشین ارومیه که تنها امیدشان استفاده از مزیت های گمرکی می باشد همچون صنعت کشاورزی منطقه به یاس و نا امیدی تبدیل شود.
از مهمترین چالش‌های موجود در گمرک مرزی سرو که در سالهای اخیر باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی برای تجاران و مردم بومی منطقه شده است می‌توان به تشریفات گمرکی بیش از حد، قوانین و مقررات سخت گیرانه، زیرساخت‌های نا مناسب ، آموزش و اطلاع‌رسانی ضعیف گمرک و از همه مهمتر سقف استفاده از معافیت های گمرکی اشاره کرد.
طولانی بودن و زمان‌بر ‌بودن فرآیندهای مربوط به تشریفات گمرکی در پایانه مرزی سرو باعث پدیدار شدن صف های طولانی و معطلی بیش از حد رانندگان و مسافران شده است.
سیاستهای یک بام و دو هوای مسئولین گمرکی کشور ترکیه در دامن زدن به این مشکلات نیز بی تاثیر نبوده است زیرا به طوریکه هر ماه تصمیمات جدیدی در خصوص روند صادرات و واردات گرفته می شود و همین بی مدیریتی از سوی ترکیه کافیست تا کوهی از مشکلات در گمرکات هر دو طرف به وجود آید.
گمرک مرزی سرو بی شک یکی از ظرفیت های ویژه و استثنایی استان آذربایجان‌غربی در توسعه همه جانبه تجاری اقتصادی منطقه و کشور محسوب میگردد که در صورت توجه و بهاء دادن دولتمردان و تأمین زیرساخت های لازم، می تواند به قطب اقتصادی شمالغرب کشور تبدیل شود.
انتظار می رود تا مسئولان محترم استان آذربایجان غربی از حمایت های توام از شعار و وعده های بدون تحقق خود دست بردارند و با اقدامی شایسته قدم های خوبی را برای شکوفا شدن اقتصاد منطقه بردارند تا شاید مردم و عشایر نوار مرزی ارومیه نیز بتوانند از مزایای مرز نشینی استفاده لازم را ببرند.

اردوهای جهادی بسیج مهندسین سپاه ارومیه که به همت گردان شهید ورمقانی(حوزه ۳۰ هشتیان ) و در راستای مردم یاری ، تحقق اقتصاد مقاومتی ، محرومیت‌زدایی از روستاها، بالا رفتن مهارت دامداران و جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهر در روستاهای محروم نوار مرزی صومای برادوست در حال برگزاری بود به کار خود پایان داد
در این دوره از اردوهای جهادی کارشناسان دام داری با حضور در منطقه صومای برادوست و آموزش صحیح به روستاییان در امور گوسفند داری روستاییان را با به‌روزترین آموزش‌های دام داری آشنا کردند.
جناب سرهنگ چشته فرمانده گردان شهید ورمقانی سرو در گفتگو با خبرنگار سرو نیوز هدف از برگزاری این اردوها مردم یاری و ارائه خدمات به مردم منطقه یاد کرد و افزود : این طرح در قالب اردوهای جهادی در روستاهای محروم نوار مرزی و با بهره گیری از کارشناسان مجرب در هفت جلسه برگزار گردید .

فرمانده گردان شهید ورمقانی سرو در ادامه سخنان خود افزود : در این اردوها که در هفت جلسه برگزار شد کارشناسان سعی کردند آموزش های لازم را در خصوص گوسفند داری را به روستائیان آموزش دهند
ایشان در ادامه سخنان خود تاکید کرد : سپاه پاسداران که بر گرفته از جنس مردم می باشد در تمام عرصه ها در خدمت مردم و عشایر عزیز نوار مرزی خواهد بود زیرا مردم یاری و سازندگی از برنامه ها و اولویت های اصلی سپاه پاسداران می باشد که به لطف خداوند در این زمینه از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

وی در پایان سخنان خود بیان داشت : این روزها شاهد مهاجرت بیش از حد روستاییان به شهر هستیم و به نوعی زنگ خطر آن به گوش می رسد امید است با اجرای چنین اردوهایی و آموزش صحیح به روستاییان، گام موثری در جلوگیری از محرومیت زدایی روستاها و تحقق اقتصاد مقاومتی و همچنین افزایش دامداری برداشته باشیم.
در پایان هفتمین جلسه آموزش گوسفند داری که در روستای مستکان برگزار شد جناب سرهنگ یعقوبی فرمانده حوزه ۳۰ هشتیان کیفیت و استقبال مردم از کاراگاه های آموزشی را خوب و مفید ارزیابی کرد و افزود : انشالله در برنامه های آینده سعی خواهد شد تا در سایر زمینه ها همچون زنبور داری نیز کاراگاه آموزشی برگزار شود تا مردم منطقه بتوانند تخصص لازم را در هر زمینه ای را کسب کنند.

 


تردد دوباره خودروهای ون که از اواسط سال جدید به دلیل تعییر سیاست های گمرکی ترکیه مجاز به تجارت نبودند  با بازنگری کشور ترکیه مجدد وارد عرصه تجارت شده اند.

افزایش چشم گیر تجارت چمدانی از مرز سرو که نسبت به ماه گذشته ۳۰ درصد افزایش یسافته است باعث رونق دوباره بازار در شهر مرزی سرو شده داست.

افزایش صادرات و واردات  از پایانه مرزی سرو بازارچه های این شهر مرزی  را نیز تحث تاثیر خود قرار داده است زیرا مغازه هایی که مدتی بود به دلیل نبود بازار فروش به صورت تعطیل درآمده بود بازهم در حال بازگشایی و بازگشت به کار خود هستند.

تجارت چمدانی در شهرهای مرزی از جمله سرو یکی از مهمترین عوامل پیشرفت صادرات می باشد زیرا صادر کنندگانی که عمدتا بومی منطقه می باشند بدون تشریفات گمرکی از طریق مسافری اقدام به صادرات اقلام مجاز می کنند و همین امر باعث خارج شدن  منطقه از رکود اقتصادی خواهد شد.

ساماندهی تجارت های چمدانی از سوی دولت در مناطق مرزی نه تنها باعث حمایت از تولید ملی خواهد شد بلکه نقش به سزایی در کاهش آمار بی کاری در مناطق مرزی نیز خواهد داشت.

گمرک مرزی سرو به غیر ازرونق در صادرات و واردات در بخش مسافری نیز افزایش قابل توجهی نیز داشته است ورود گردشگران خارجی از این پایانه نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ده درصدی داشته است .

مسئولین مربوطه می توانند با راه اندازی و ایجاد بسترهای مناسب برای تجارت های خرد جوانان بومی و مرزنشین منطقه را به کار در بازارچه ها و صادرات های چمدانی تشویق کند تا بدین ترتیب هر چه سریعتر شاهد کاهش فقر و بی کاری در مناطق مرزی کشور عزیزمان باشیم.

پایان گز

انباشته شدن زباله ها و نخاله های ساختمانی در حاشیه جاده بین المللی سرو ارومیه باعث به وجود آمدن صحنه های ناخوشایند و دور از انتظار گردیده است.
فرآیند تخلیه زباله ها و نخاله های ساختمانی در کنار جاده سرو نه تنها باعث تخریب سیمای حاشیه جاده ها و باغات سیب و انگور شده است بلکه زمینه پدیدار شدن فاجعه ای زیست محیطی نیز گردیده است.
موضوع رها کردن زباله و نخاله ساختمانی که هر روز نیز در حال افزایش است دارای اهمیت ویژه ای می باشد زیرا جاده ی بین المللی سرو که هر روزه شاهد تردد بی شمار گردشگران داخلی و خارجی می باشد اولین صحنه ای است که توریست با آن مواجه خواهد شد .

عدم توجه برخی از افراد فرصت طلب به تابلوهای حاشیه جاده ها مبنی بر عدم تخلیه نخاله ها و زباله ها در کنار جاده ها نمونه ای بارز از نقض کامل حقوق شهروندی می باشد که با این عمل ناخوشایند و دور از انسانیت خود فرهنگ سایر شهروندان را نیز زیر سوال میبرد.
یکی از مهم‌ترین اقداماتی که در فضای فیزیکی یک شهر یا یک منطقه برای حفظ سلامت آن مورد توجه ویژه و خاص قرار می‌گیرد مدیریت پسماندها و زباله‌های شهری و روستایی است که بی‌توجهی، کم‌کاری و سهل‌انگاری در این مورد می‌تواند سلامت افراد جامعه را به‌ شدت تحت تأثیر قرار دهد.
نظارت بر بهداشت محیط جزء وظایف مسلم دستگاه‌های متولی ازجمله شهرداری‌ها، شبکه ی بهداشت علوم پزشکی و محیط‌ زیست است و نظارت‌ها باید در این خصوص به صورت مستمر و جدی صورت بگیرد تا انشالله دیگر شاهد چنین صحنه هایی نباشیم.

 

به گزارش آژانس خبری فرهنگی سرو نیوز :

یک روزنامه‌ی عربی فرامنطقه‌ای اعلام کرد که دیوان پادشاهی عربستان روزنامه‌ها و تلویزیون‌های داخلی و خارجی خود را از انتشار اخبار علیه ایران ممنوع کرد.


روزنامه‌ی رای الیوم چاپ لندن به نقل از مقامات عالی‌رتبه‌ی سعودی اعلام کرد که دیوان پادشاهی عربستان طی حکمی روزنامه‌ها و تلویزیون‌های داخلی و خارجی خود را از انتشار اخباری علیه جمهوری اسلامی ایران یا مذهب شیعه ممنوع کرد.

این روزنامه در ادامه نوشت: منابع عالی‌رتبه‌ی سعودی اعلام کردند که این ممنوعیت، نویسندگان، رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی سعودی را شامل می‌شود.

بر اساس این گزارش، این امر در جهت سیاست نزدیک شدن روابط دو کشور ایران و عربستان، موفقیت‌آمیز بودن حج امسال و پایبندی حجاج ایرانی به توافقات و تفاهمات دو کشور در جهت انجام مناسک حج به‌وجود آمده است.

به گزارش آژانس خبری تحلیلی فرهنگی سرو نیوز:

منطقه صومای برادوست ارومیه از جمله مناطق پیشگام در اجرای طرح هادی روستایی می باشد که توانسته است در راستای محرومیت زدایی و ایجاد انگیزه برای مردم منطقه موفقیت های چشم گیری به دست آورد.

ماموستا شیدایی امام جمعه روستای هشتیان در گفتگو با خبرنگار سرو نیوز ضمن تبریک فرا رسیدن هفته وحدت اتحاد و همدلی را بارزترین شعار و دستاورد این هفته نام فرد و افزود : با نام گزاری این هفته به نام هفته وحدت از سوی مقام معظم رهبری این مناسبت برای همیشه در تاریخ کشور با افتخار خواهد ماند 

وی در ادامه سخنان خود افزود: کشورهای مسلمان امروزه بیشتر از گذشته نیازمند اتحاد هستند زیرا اگر اتحاد و همدلی نباشد دشمنان قسم خورده اسلام به راحتی خواهند توانست در بین مسلمانان تفرقه و دشمنی بیاندازند و به همین جهت هفته وحدت فرصت خوبی می باشد که ما مسلمانان اتحاد و همبستگی خود را به رخ استکبار بکشیم

ماموستا شیدایی در پایان سخنان خود تاکید کرد:  اگر امروز در کشور عزیزمان ایران دارای امنیتی  ‌پایدار هستیم به شکرانه وحدت و همدلی می باشد که توسط رهنمود های رهبر معظم انقلاب اسلامی به وجود آمده است  

 

  

 

به گزارش آژانس خبری تحلیلی فرهنگی سرو نیوز:

بشار سلیمانی از کارآفرینان موفق در عرصه پرورش زنبور عسل می باشد که با سرلوحه قرار دادن اقتصاد مقاومتی بیش از  ده سال است  که با بهره گیری از ظرفیت های طبیعی و بلقوه منطقه صومای برادوست در مرزهای کشور عزیزمان ایران اقدام به کار آفرینی و درآمد زایی کرده است .

وی فعالیت گسترده خود را در سال هشتاد و سه  ابتدا با خرید ده کندو آغاز کرد و موفق شد در مدت کمتر از دو سال  و  با تکیه بر شعار اقتصاد مقاومتی تعداد کندوهای خود را به پانصد و پنجاه عدد برساند تا با این عمل خود نه تنها زمینه فعالیت را برای یازده نفر فراهم کند بلکه به درآمد زایی خوبی نیز دست یابد.

این کار آفرین موفق استفاده از ظرفیت های منطقه را دلیل اصلی موفقعیت خود دانست و افزود : منطقه صومای برادوست به دلیل وجود چشم اندازهای طبیعی  همواره از بستر مناسبی برای پرورش زنبور عسل برخوردار است و به همین دلیل است که عسل های تولید شده در این منطقه یکی از مرغوب ترین و با کیفیت ترین عسل های کشور می باشد.

بشار سلیمانی ازدحام بیش از حد پرورش دهندگان زنبور عسل در این منطقه را از اساسی ترین مشکلات خود دانست و گفت : عدم برنامه ریزی در استفاده از مراتع صومای برادوست باعث سرازیر شدن زنبورداران مهاجر زیادی از شهر های همجوار به این منطقه شده است که همین امر باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی در بین پرورش دهندگان زنبور عسل گردیده.

فعال اقتصاد مقاومتی درادامه نقش دولت در حمایت از تولید کنندگان زنبور عسل را مهم و تاثیر گذار یاد کرد و افزود : توجه ویژه به تولید و پرورش زنبور عسل یکی از بارز ترین مسائل در تحقق اقتصاد مقاومتی می باشد که دولت می تواند با حمایت خود راه های رسیدن به تولید بیشتر را هموارتر سازد تا بدین ترتیب شاهد کم رنگ شدن آمار بی کاری در منطقه باشیم.

وی در پایان  سخنان خود با توصیه به جوانانی که قصد ورود به عرصه ی  پرورش زنبور عسل را دارند تاکید کرد : همان طور که کندو بدون ملکه معنایی ندارد موفقعیت نیز بدون تلاش و پشتکار مفهومی نخواهد داشت زیرا برای کسب موفقعیت  باید سختی ها را به جان خرید و تنها عامل موفقیت پشتکار و تلاش خود انسان در آن مسیری است که قدم بر می دارد.

پایان گزارش/

روحانی در پیام تبریک میلاد حضرت عیسی مسیح به پاپ فرانسیس

 رئیس‌جمهور در پیامی به پاپ فرانسیس تاکید کرد: امیدوارم سال ۲۰۱۷ میلادی، سال معنویت، مدارا و پیشرفت و عزت برای همه انسان‌ها باشد.